VAUGHAN, EDWARD (d. 1522), bishop of S. Davids

Name: Edward Vaughan
Date of death: 1522
Gender: Male
Occupation: bishop of S. Davids
Area of activity: Religion
Author: Glanmor Williams

Vaughan, who may have been a native of South Wales, was educated at Cambridge, where he graduated LL.D. Instituted to the church of S. Matthew, Friday Street, London, 21 June 1487, he later held the vicarage of Islington and the prebends of Reculverland, 15 April 1493, and Harleston, 16 November 1499, in the church of S. Pauls, as well as the treasurership of the cathedral with its accompanying prebend of Bromesbury. Made archdeacon of Lewes, 1509, he was also consecrated bishop of S. Davids, 22 July 1509, on the strength of a papal provision, dated 13 January 1509. As bishop, Vaughan undertook a number of splendid building projects at his cathedral, and at the episcopal residences of Lamphey and Llawhaden, Pembs. He died November 1522, and was buried at S. Davids, in the lovely Holy Trinity chapel which he himself had built.

Author

Published date: 1959

Article Copyright: http://rightsstatements.org/page/InC/1.0/